Sněhové čepičky

25. února 2013 v 13:05 | TMJ |  Jak se žije v Kozle
Po delší odmlce jsem tu opět s čerstvými zprávami z našeho "kozelského kaňonu". V posledních čtrnácti dnech se počasí měnilo jako na houpačce. Sníh střídal déšť, mráz zpevnil bláto, aby z něj za pár dní byla zase břečka. A když už to vypadalo, že se teplé počasí udrží, tak přila sněhová kalamita. Naštěstí to bylo o víkednu, takže jsme nemuseli nikam vyjíždět. No, i kdybychom chtěli, tak bychom se nikam autem nedostali. Silničáři byli tak zaměstnaní, že se k nám za celé tři dny, co padalo, nedostali. Tak to u nás nakonec vypadalo jako na Ladových obrázcích. Pravá, bílá zima. Když jsem si vyšlápl s Artušem na procházku, stopy za námi téměř okamžitě mizely pod padajícím sněhem. Z obtěžkaných stromů se při sebemenším pohybu syspaly hromádky sněhu. Obdivoval jsem celé pole bodláků, na kterých se vytvořily krásné sněhové čepičky. A viděl jsem datla! Tedy, nejdříve jsem ho slyšel. Pravidelné energické ťukání se neslo od stromu, ze kterého ve stejné pravidelnosti odpadával poprašek sněhu. Po chvili přelétl na další strom, kde pokračoval ve své neúnavné práci.


V neděli už nesněžilo, tak jsme se mohli pustit do přípravy dřeva. Už pohybování v tom sněhu bylo obtížné a to nemluvím o tom, jak se sníh na dřevo lepil, takže vážilo dvakrát tolik. A když už jsme ho měli na saních, tak se sáně tak bořily, že před sebou hrnuly sníh jako radlice. Když jsme si ujezdili cestičku sněhem, tak už to bylo lepší. Přestože dvakrát týdně ze sebe na boxu vydám maximum, tahle nedělní dřina se s tím nedá srovnávat. Výsledek ale předčil očekávání, takže byl nakonec hřejivý. A to jak obrazně, tak prakticky :-)
Zato děti a pes si sněhové nadílky náležitě užívali. Artuš poskakoval v závějích jako srnka a samozřejmě opět napadal boby za to, že se snaží unést děti. Promočení a unavení jsme si nakonec všichni rádi vychutnali teplý čaj.


Když už jsme u toho čaje, moje zásoby bylinek už pomalu dochází, zbývá mi už jen trochu meduňky. Ne, že bych nějakou velkou zásobu měl. A to je myslím chyba. Chtěl bych od jara začít se sběrem a zpracováním bylinek, tak už se jara nemůžu dočkat. Podle bylinkářského kalednáře se v měsíci únoru dá sbírat akorát kůra bezu černého, jasanu, modřínu a vrby. Zatím si dělám takové zápisky, co kde budu sbírat a na co se to dá použít a tak. Z obyčejného zápisníčku se to docela slušně rozrostlo téměř na malou knížku. To jsem celý já. Až to bude aktuální, podělím se s vámi o sběr i zpracování bylinek na tomto webu. Prozatím jsem jenom nakoupil nějaká semena a naplánoval stavbu bylinkové spirály pod oknem. V konečné podobě by to mělo vypadat asi nějak takhle.


Ale samozřejmě stěžejní nebude sběr bylinek na spirále, tam budu spíš pěstovat kuchyňské bylinky. K vánocům jsem od Ježíška dostal knížku od Jamese Wonga o výrobě léků v domácích podmínkách, tak jsem na své alchymistické pokusy zvědavý.


Tak už jsem asi vyčerpal témata, tož se zatím mějte krásně a pozdravujte se!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 bafy1960 bafy1960 | E-mail | Web | 25. února 2013 v 15:44 | Reagovat

je s tebe dobrý mužíček to se mi líbí že se vracíš k přírodě -co se v mládí naučíš.....mám s tebe radost jen tak dál ,doma všechny pozdravuj. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama