Březen 2013

Start internetové publikace

28. března 2013 v 10:31 | TMJ |  Merlinův bylinkář
Jak jsem už předeslal v minulém článku, pracuji na takové knížečce o bylinkách a jejich využití i s recepty. Budu jí publikovat tady na svých stránkách, jak bude postupně vznikat. První část s názvem Jaro je taková startovací, navíc vychází v době, kdy se nám jaro pomalu probouzí, takže přímo vybízí k prvním experimentům s rostlinnou říší. Doufám, že bude k užitku.


Led a sněženky

18. března 2013 v 12:21 | TMJ |  Jak se žije v Kozle
Tak jsem tu opět se zprávami z "kozelského průsmyku". Jaro se v minulých dvou týdnech přetahovalo s posledními záchvěvy zimy o nadvládu nad počasím, a přestože se mu to zatím příliš nedaří, dají se tu a tam nějaké náznaky jara zpozorovat. Když jdu kolem šesté ráno vyvenčit Atruše, slunce právě vychází. Toho si Atruš až tak nevšímá, spíš je celý nesvůj z množství zvuků, které se ozývají z lesa. Je to celá kakofónie ptačích zpěvů. I ve vzduchu je cítit probouzející se jaro. První jarní rostlinky se tlačí čerstvě rozmrzlou půdou na povrch a některé z nich dokonce rozvily své chlouby. Jako např. sněženky, které už byly dvakrát pod sněhem a stejně nevzdávají svůj boj a vždy se znovu vzchopí.


Při procházce kolem potoka jsem si všiml zvláštních útvarů připomínajících obrovské zamrzlé kapky komíhající se na slabých větvičkách těsně nad vodou. Z dálky vypadají, jakoby visely ve vzduchu. Zespoda je jemně omývají vlnky z Kačáku, což je opakovaně rozhoupává a dodává celé scenérii takřka magický rozměr.


Celý břeh potoka je pokrytý různými ledovými útvary, které pokrývají spodní části kamenů, větví a stromů.


Kolísavé počasí končící zimy s sebou také přináší nápor na imunitu a tak jsme si postupně celá rodinka prošli rýmičkou a kašlíčkem. Příští rok snad už budeme na takové situace vybaveni mojí apatykou, abychom do sebe nemuseli cpát nějaké pochybné chemikálie. Už asi třetí měsíc dávám dohromady z mnoha různých zdrojů takovou svojí knížečku o bylinkách. Mám jí už v konceptu hotovou, zbývá to jenom dát dokupy a pořídit nějaké obrázky. Až bude komplet hotová, poskytnu jí zdarma ke stažení na internetu. Neobsahuje jen léčivé využití rostlin, ale také jejich využití v kuchyni. Je až s podivem, kolik rostlin míjíme na okrajích cest, na loukách a v parcích, a přitom se dají použít k přípravě salátů, polévek, omáček, jako náhražka koření nebo zeleniny. Konkrétní recepty se určitě objeví na těchto stránkách, až je budu aktuálně kuchtit.
Ve volném čase jsem se věnoval zvelebování našeho hnízdečka. Podle plánu byla na řadě ložnice, kterou jsme si usmysleli upravit v orientálním stylu. Starý lustr dostal novou fasádu, navíc jsem ho dozdobil kaligrafií ze staroindického sánskrtu. Jedna stěna dostala červený kabát a posloužila jako plátno pro obraz tančícího Šivy v plamenném kruhu, tzv. Šiva Natarádža.


O vínekdu bylo skutečně krásné slunéčné počasí a tak jsme neodolali, rozdělali oheň, oklepali po zimě mřížku a něco málo ugrilovali. Nebylo to až tak o tom grilování, jako o tom být venku na sluníčku a trochu se pobavit. Proč ne, měli jsme totiž návštěvu až z daleké Kadaně! Na dřevo sice jít nechtěla, ale zas tak líná Ája není, když vylezla až na Alkazar :-)

Tímto se s vámi prozatím loučím a příště zase ahoj!