Duben 2013

Jarní salát plný vitamínů

18. dubna 2013 v 15:25 | TMJ |  Merlinův receptář
Tenhle recept je vyloženě "jarní". Dal by se zařadit mezi jarní léčivé kůry. Syrové ingredience vám pomohou k pročištění organismu po dlouhé zimě, nabuzení celkového metabolismu a navíc obsahují mnoho prospěšných látek. Pokud patříte mezi ty, co si vystačí s kusem flákoty a multivitamínovou pilulkou, pak vás to asi neohromí, ale v opačném případě si pochutnáte na svěžím zdravém salátu.

- natrhejte si hrst mladých pampeliškových listů (čím starší, tím víc jsou hořké, ale ani to není na škodu, protože hořčiny příznivě působí na zažívání). Ve Francii dokonce pampelišku pěstují na zahrádkách jako zeleninu, přičemž za delikatesu jsou považované bílé křehké listy, čehož dosáhneme tím, že rostlinu přikryjeme, třeba kbelíkem, aby na ní nemohlo sluníčko. Listy zbavte případných tvrdých částí (u mladých listů to odpadá) a omyjte. Pampeliška má blahodárný vliv na trávicí trakt. Kromě toho obsahuje minerální soli, draslík, vitamíny C a B a dokonce má více provitamínu A, než mrkev.
- natrhejte si hrst mladých kopřivových lístků. Když už je kopřiva větší, sbírejte jen vrcholky. Větší listy nejsou na závadu, ale jsou tužší a mohou zapáchat. Na sběr kopřivy si nezapomeňte vzít rukavice. Žahavých chloupků se zbavíte jednoduše tím, že lístky po jednom promnete v ruce pod tekoucí vodou. Žádný strach, je to jen kopřiva! Kopřiva má příznivý vliv na celkový metabolismus, krvetvorbu, její stimulaci a pročištění. Kromě toho obsahuje vitamíny C, B1, B2, provitamín A, železo, minerální soli nebo také glykokyníny vyvolávající pokles krevního cukru.
- do třetice si natrhejte několik listů česneku medvědího (to záleží na tom, kdy trháte. V květu obsahuje více účinných látek, brzy zjara jsou listy zase menší, takže jich natrhejte víc). Protože není u nás volně příliš rozšířen, pokud ho nemáte na zahrádce, můžete ho nahradit menším množstvím česneku nebo pažitkou. Právě takovou má totiž chuť. Něco jako pažitka s jemným nádechem česneku. Česnek medvědí obsahuje stejně jako česnek kuchyňský množství vitamínů (A, B1, B2, C, D), jód či minerální soli. Spojuje v sobě blahodárné účinky na trávicí trakt, srdce a krevní oběh. Kromě toho má antibakteriální účinky.
- Jednu až dvě celé jarní cibulky včetně zelených částí nejdříve omyjte a poté pokrájejte na větší "špalíčky". Ideální je samozřejmě cibulka z vlastní zahrádky, ale kupovaná poslouží stejně dobře (raději z farmářských trhů nebo přímo od zahradníka, přinejhorším ze supermarketu - a co si budeme povídat, nakupuje tam většina z nás). Jako všechny předešlé byliny, i cibule snižuje hladinu cukru v krvi, kromě toho reguluje krevní tlak, pomáhá při nachlazení a má prý dokonce protinádorové účinky. Podobně jako česnek má antibakteriální účinky. Obsahuje vitamín C, vápník, sodík, draslík, fluór a železo.
- Pokrájejte omytá rajčata. Skvěle se do salátu hodí "šery rajčátka" pokrájená na poloviny, ale samozřejmě nic se nevyrovná vlastním voňavým rajčatům z vlastní zahrádky. Ani léčivou sílu rajčat bychom neměli podceňovat. Nedávné výzkumy prokázali jeho protirakovinové účinky a snižuje cholesterol. Rajče je plné antioxidantů, betakarotenu, vitamínu C, B, E, obsahuje též vápník, železo, draslík, fosfor, zinek, chrom.
- Nakrájejte nebo natrhejte nějaký měkčí sýr, třeba balkánský nebo mozzarelu, ale může být i jiný sýr, podle chuti a možností. Nám se osvědčil sýr mozzarela.

Celou směs přelejte tak třemi lžícemi olivového oleje, osolte, opepřete a promíchejte. Jako skvělá příloha jsou křupavé houstičky nebo krutony. Celý recept je otevřený různým možnostem a úpravám, není to dogma! Když některou ingredienci nemáte, tak se nic tak hrozného neděje. Včera jsem ho např. dělal bez rajčete, dovedu si ho představit bez česneku medvědího nebo naopak s dalšími ingrediencemi navíc, jako je třeba paprika, okurka, čerstvý timián, apod. Pokud vymyslíte nějakou novou kombinaci, podělte se s námi o ní!
Dobrou chuť!


První jarní pokusy

18. dubna 2013 v 11:34 | TMJ |  Jak se žije v Kozle
Sluneční počasí rázem proměnilo a obrátilo okolní přírodu i pochmurné nálady spojené s nekonečně dlouho se táhnoucí zimou. Okolní lesy jsou až kam oko dohlédne pokryté trsy modře až fialkově kvetoucích podléšek, tu a tam vykukují žluté a bílé kvítky sasanek či petrklíče. Nedávno se mi zaběhl Artuš a s jakou radostí jsem ho následně nalezl u potoka kousek od cesty v přítomnosti několika exemplářů plicníku lékařského. Při té příležitosti jsem si také všiml, že potok je po těch zimních eskapádách, kdy se sníh nikdy moc dlouho neudržel, křišťálově čistý a klidný. Podběl už pomalu odkvétá. Jelikož jsem v poslední době trávil většinu volného času na zahradě, málem jsem promeškal sběr těchto prospěšných bylinek. Jedna z nejlepších na nemoci spojené s dýchacími orgány. Těch pár desítek kvítků podbělu, co jsem posbíral prakticky pár metrů od domu, se už suší na půdě. Nejdříve jsem plánoval, že z nich udělám podbělový med, ale zas tolik jich nebylo. Největší radost mi však udělaly fialky, na které jsem nemohl dlouhou dobu nikde narazit. Už jsem si říkal, že na ně tady není vhodná půda, když jsem si najednou všiml, jak se krčí přímo na zahradě na okraji cestičky, kudy každý den procházím. A několik dnů nato vyrašily všude, kam až oko dohlédne, dokonce i pod okny na předzahrádce i na místěch, kde bych je vůbec nečekal.

S prvními jarními bylinkami jsem začal své první jarní bylinkové kůry. Tři kvítky podbělu mi stačily na šálek dobrého podbělového čaje slazeného medem. Jak už jsem říkal, skělá bylinka na "plicní" problémy. Kuřáci by se na tuto bylinku měli zaměřit. Já sice kuřák nejsem, ale trpím často na nachlazení. Děti se mohly utlouct po čaji z vrcholků mladých kopřiv a fialkových kvítků. Kopřivový čaj se doporučuje pít denně kvůli jeho pročisťujícím účinkům. A protože mi bylo líto jen tak vyhodit tu spoustu kořenů kopřiv, co jsem na zahradě vykopal, připravil jsem z očištěných kopřivových kořenů nakrájených na kolečka a borového jehličí koupelový odvar. Včera jsem vykopával také růžice pampelišek a napadlo mě, že je můžu rovněž zužitkovat. A tak vznikla výborná zdravá večeře plná vitamínů - salát z mladých pampeliškových listů, lístků kopřivy, listů medvědího česneku, jarní cibulky a na kostičky nakrájeného sýru goudam. Jenom chyběly rajčata, která by tomu dodala ještě jeden rozměr. I tak to byla bašta a proto recept na salát přidám do rubriky "Zdravé recepty", kterou jsem kvůli tomu zřídil. Přibude tam také recept na zapékané brambory s medvědím česnekem, které jsem dělal minulý týden.


Děti jsem zaměstnal při vysévání bylinek, koření a zeleniny do květináčků a minipařenišť už před týdnem a dnes nám vesele klíčí první exempláře. Dokonce dali přednost popisování cedulek před zíráním na oblíbené seriály v TV! Na zahradě mě pak čekala půdní úprava silně zaplevelené zahrady. Nebo bych měl spíš říct budoucí zahrady, protože to zahradu zatím jen velmi vzdáleně připomíná. V její zadní části zůstala stát konstrukce po fóliovníku, čehož jsem využil, půdu pod ním zpracoval, zasel zeleninu a po různých eskapádách také natáhl fólii, která zatím drží na svém místě. Eliška mi vyčítá, že bych nejdříve měl zahradu uklidit, aby to nějak vypadalo a pak se starat o půdu, ale já říkám: jsou věci, které prostě nepočkají. A tak jsem uprostřed hrozného bordelu vytvořil malou oázu uspořádanosti. Tedy, v rámci možností...


Až skončí hektické časně jarní období, budu moci pokračovat v rozdělaných činnostech doma. V dětském pokojíčku jsem ještě za pochmurného počasí stačil namalovat kmen stromu, kde se zabydlel méďa, kolem poletují ptáčci a tak, prostě taková pohádková romantika. Dětem jsem rozmluvil šílené pohádkové postavičky typu Hello Kitty apod., které by je s věkem stejně omrzely, navíc jsou to jen interaktivní reklamy na hračky. Až bude čas, tak společně domalujeme korunu. Mám smělý plán vytvořit jí z otisků dlaní dětí v různých odstínech zelené. Také mi zbývá natáhnout rákosové rohože podél stěn na chodbě, protože se bílá stěna v těchto místěch pořád špiní. Sice jsem je tam už jednou měl, ale v zimě je postupně z každé stěny Artušek strhal a rozškubal jako odměnu za to, že jsme ho nechali přes osm hodin doma samotného. Jedinná, která zbyla, je u jeho "krmítka", kde si to asi nechtěl zabordelovat. Ke druhým narozeninám dostal svůj vlastní domeček, takže může za pěkného počasí trávit veškerý čas venku. I Artuš se nemohl dočkat jara...

Tak jsem vyčerpal dnešní dávku povídání. Mějte se krásně a nebojte se experimentovat!