Jarní proměny

10. května 2013 v 12:10 | TMJ |  Jak se žije v Kozle

Nějakou dobu jsem se odmlčel, protože mám spoustu práce se zahradou a vším okolo. Příprava půdy, setí, sázení, sekání, kompostování, no prostě vytváření kousku uspořádanosti uprostřed divočiny. Příroda kolem zatím prošla jarní proměnou, na níž je radost pohledět. Zlatý déšť žlutě rozzářil plot podél cesty, aby se po čtrnácti dnech zase stáhl do průměrné zeleně. V současné době ho vystřídal šeřík, který se začíná pomalu chlubit svými bílými a nachovými hrozny květů. Při sebemenším závanu větru se z velké třešně před garáží sypou bílé okvětní lístky, padají k zemi jako sněhové vločky a na zemi se míchají se zalatožlutými kvítky zlatého deště. Červené květy tulipánů už si také ustlaly na zemi, zato ty fialové se teprve začínají otvírat. V současné době dominují okolí svými jasně bílími květy jabloně. Ořešák si dává na čas a teprve vystrkuje první lístky. Filaky odkvetly už tak před měsícem. Zmizely tak náhle, že jsem si neslačil nasbírat do zásoby. Kadnované fialky se tedy budou konat až příští rok. Mám akorát jeden malý svazeček, který suším na půdě společně s podbělem, plicníkem a petrklíčem. V kombinaci s dalšími bylinkami, které během příštích měsíců přibudou, z nich bude základ na čajovou směs na "plicní nemoci". Akorát mi bylinky nechtějí moc schnout, protože se počasí pořád kaboní. Řeka se zlověstně zvedla a získala nahnědlý nádech, ale nic mimořádného. Zato deštivé počasí připravilo dokonalé prostředí pro armády slimáků, kteří vzali útokem všechnu zeleň v blízkém okolí. Tak jsme uspořádali s dětma závody, kdo nasbírá víc slimáků. Sice je to boj s větrnými mlýny, ale pořád lepší, než doma sedět a bědovat. A tak, když zase začne lejt jako z konve, zaplesá Nikolka:"Hurá, prší, vylezou slimáci! Tati, kdy na ně půjdem?"


K těm fialkám ještě několik postřehů. V literatuře se dočteme, že se květy fialek dají jíst jen tak syrové, což jsem musel samozřejmě ihned vyzkoušet. Co se týká vůně, je opravdu omamná a vyloženě láká k nakousnutí. První kvítek fialky ještě chutná, s každým dalším už méně. Protože obsahuje velké množství saponinů, máte po chvíli pocit, jakobyste snědli kousek mýdla. Sice je to dobré při nachlazení, ale jen tak sezobnout hrst fialkových květů tedy moc nedoporučuji. Každopádně, fialková vůně prý pomáhá při bolestech hlavy a pozvedá náladu.


Včera jsem úspěšně dokončil pampeliškový sirup (návod na přípravu přidám do rubriky "zdravé recepty"). Původně měl sloužit hlavně ke slazení čaje, ale nakonec našel také uplatnění jako náhražka šťávy, které se u nás doma vypije kvanta. Další mnou odskoušený recept je kopřivačka, neboli kopřivová polívčička. Musím říct, že předčila moje očekávání. Kopřiva sama o sobě je skvělou náhražkou špenátu a rozdíl po zpracování ani nepoznáte. Navíc je to skvělá léčivka, např. železa obsahuje rozhodně víc, než opěvovaný špenát.
Mám opravdu radost z toho, že se mi podařilo úspěšně dostavět bylinkovou spirálu. Nyní už je zpoloviny osetá či osázená bylinkama, příští týden přibudou další. Bylinková spirála je skvělá věc, protože mohu na relativně malém prostoru (cca 3x2m) pěstovat rostliny s různou náročností na půdu a vlhkost. Spirála je vlastně taková suchá zídka vysypaná zeminou, která se vine od nejnižšího místa v úrovni země, kde je malé jezírko. Zde je nejvíce vlhko a půda bohatá na humus, což vyhovuje vlhkomilným rostlinám, např. mátě či meduňce. Postupně se zídka zvedá a čím se dostáváme výš, tím je půda písčitější a sušší, což je ideální pro středomořské bylinky typu tymián, levandule, oregano, apod. Díky tvaru spirály je voda z nejvyššího místa odváděna směrem dolů k rostlinám, které mají rády vlhko. Na zkoušku jsem vysel také nějaké japonské druhy, jako Maiko jedlá chryzantéma nebo jedlý laskavec. Až na to budu mít chvilku, založím novou rubriku pro kutily a sepíšu návod na stavbu takové spirály.


Tak to by pro dnešek stačilo. Jak říkal Churchil, řečník má vyčerpat téma, nikoliv posluchače! Mějte se krásně a pozdravujte se! 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 bafy1960 bafy1960 | 10. května 2013 v 15:47 | Reagovat

moc pěkné :-)

2 SergiooJ SergiooJ | E-mail | 16. ledna 2017 v 16:38 | Reagovat

I found this page on 16th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama