Září 2013

Moje univerzální léčivá mast

9. září 2013 v 11:03 | TMJ |  Merlinův receptář
Už nějaký ten čas jsem se chystal na výrobu léčivé masti. Slyšel jsem velkou chválu na měsíčkovou mast, která dělá až divy a poradí si se všemožnými kožními problémy, také s omrzlinami, popáleninami, proleženinami a tak dále (viz můj bylinkář). Podobné účinky má prý také mast z řepíku lékařského. Mast z meduňky lékařské má zase desinfekční účinky, užívá se na boláky, hmyzí štípance nebo opary. Nesmíme vynechat ani kostival, který je nejlepší léčivkou na regeneraci; její aktivní látky dokáží projít skrze kůži až do svalů a kostí. Nakonec, kdo neslyšel o v poslední době velmi diskutované masti konopné, že? Tolik skvělých léčivek, ale kterou si vybrat? Nakonec jsem se rozhodl vytvořit mast univerzální, kde měly být obsaženy všechny výše zmíněné bylinky. Samozřejmě, nebudu nikomu nalhávat, že jsem se rozhodoval jen podle účinků bylinek, protože tu hrála velkou roli také dostupnost. Naštěstí mám všechny tyto rostliny takřka pod nosem, i když třeba takový kostival, který jsem si hýčkal dole u potoka, mi vzala velká voda.
Druhý problém, který jsem musel vyřešit, bylo médium. V dnešní době není problém koupit v lékárně lékařskou vazelínu nebo vosk. V úvodu do mého bylinkáře se dočtete, jak se taková mast z vosku vyrábí. Já jsem však použil metodu tradičnější, jednodušší a dle mého názoru "přírodnější". Jejím základem je vepřové sádlo. Někomu se možná nebude zamlouvat jeho vůně nebo mastný povlak po namazání, ale to jsou podle mne jen drobnosti, které budou doufám vynahrazeny jinak.


Tak a teď k samotnému postupu.
Jak to u mých receptů bývá - nejde o žádné dogma. Rostliny můžete libovolně kombinovat nebo si udělat mast jednosložkovou. Jako vždy dávkuji podle odhadu, není co zkazit.

Ingredience: 500g sádla, dvě hrsti natě měsíčku lékařského (s květy i listy), dvě hrsti natě řepíku lékařského (dával jsem jen listy, protože už odkvetl a nať začala dřevnatět), hrsť natě meduňky lékařské (listy, pokud kvete, možno i s květy), hrsť listů konopí setého, hrsť natě a kořene kostivalu lékařského.

Nechte sádlo rozehřát v hrnci na kamnech asi na takovou teplotu, jako když chcete smažit řízky. Všechny rostlinné ingredience nasekejte nožem na cca 1 cm a vhoďte je do nádoby. Bylinky vmíchejte do horkého tuku, krátce je nechte zapražit a poté stáhněte z plotny (opravdu jen krátce, nechceme bylinky smažit). Pořádně promíchejte, přikryjte pokličkou a nechte uležet do druhého dne. Druhý den dejte hrnec na plotnu a prohřejte, aby se sádlo rozpustilo. Poté odstavte a proceďte přes mušelín nebo prostě kus vhodné látky a nakonec pořádně rostlinky v látce vyždímejte. Nejprve směs promíchejte, poté ještě za tepla plňte do čistých skleniček se širokým uzávěrem. Uchovávejte v chladu.

Zhruba po týdnu už mast sbírá body. Artuš měl na krku ošklivé hnisavé boláky. Sice už odezněla prvotní alergická reakce, ale tak dva měsíce se to nechtělo zlepšovat, navíc si to pořád drbal. Stačilo dvakrát namazat a už se to vesele hojí a zarůstá znovu chlupy. Krása.