Šípkový likér

28. února 2017 v 8:27 | TMJ |  Merlinův receptář
O pozitivních účincích růže šípkové se dočtete v mém bylinkáři. Šípky obsahují 20x více vitamínu C, než citrony. Likér je vedle šípkového prášku, sušených šípků či marmelády jedním ze způsobů, jak si uchovat imunitu posilující účinné látky na zimu, kdy je potřebujeme snad nevjcíe. A bezesporu jde též o výbornou pochutinu ke svátečnímu stolu.


Ingredience:
500g šípků
1 l vodky
250-500g cukru (možno kombinovat se sirupy)
několik hřebíčků, celá skořice
250 ml vody
200 ml červeného vína (není nutné)


Šípky sbíráme v pozdním podzimu, sytě červené, ideálně již přešlé mrazem. Mráz poškozuje buňky, což napomáhá jejich důkladnému vyluhování. Když nepočítám zbavení stopek, plody již dále neupravujeme. Možství závisí od toho, kolik máme k dispozici alkoholu. Orientačně 500 kg šípků na jeden litr vodky (poznáte, až slejete do společné nádoby). Plody nasypeme do uzavíratelné nádoby, přidáme několik hřebíčků a celou skořici. Poté zalijeme čistou vodkou tak, aby byly všechny plody ponořené těsně pod hladinou. Uzavřeme a necháme vyluhovat přibližně tři týdny. Jednou za čas nádobu několikrát obrátíme dnem vzhůru a zase dáme nazpět.

Po zhruba třech týdnech můžeme přistoupit ke druhé části. Vodu přivedeme do varu a přidáme cukr nebo sirup, poté ihned odstavíme a necháme vychladnout. Já dával půl napůl cukr s jitrocelovým sirupem. Záleží kdo jak má rád sladké, proto jsem uvedl množství cukru 250-500g. Smícháme s proceděným macerátem ze šípků a vodky, můžeme přidat červené víno. Když se někomu bude zdát výsledný produkt příliš silný, přidá vodu. Kdyby se snad našel někdo, kdo by dal přednost silnější variantě, stačí přidat vodku. Důkladně promícháme a plníme do lahví. Před užíváním ještě necháme dle uvážení uležet v chladu.

Jedna štamprle denně posiluje organismus a podporuje normalizaci srážlivosti krve.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama