Boj s egem pod taktovkou vyššího ega

8. ledna 2018 v 8:50 | TMJ |  Něco málo pro duši

Vyšší ego nebo by se dalo říci také emancipované či duchovní ego je takové upgradované, vylepšené ego, ještě více mazané a ještě více hladové po naší energii, po naší pozornosti. Ego je vlastně jenom označní pro jakousi konstrukci, pro nějakou interpretaci toho, co slovo ego pro nás představuje - název pro nekonkrétní egoistickou energii uvnitř nás. Všichni jí známe.

Chtít zničit nebo rozpustit ego může chtít zase jenom ego. Protože ten kým skutečně jsem - moje pravá podstata - žádný problém s egem nemá. Chápe, že ego je prostě součástí mého současného způsobu bytí a moje skutečná podstata ho takto přijímá. To jenom duchovní ego může mít problém s egem, tedy s tou jeho primitivnější částí, která na sebe až příliš okatě upozornuje. Když se ego emancipuje, už tuhle svojí primitivní část nepotřebuje. Duchovní ego, převlečené za nějaký ideál, problemtizuje svojí vlastní existenci, čímž si akorát říká o větší pozornost, více energie.

Ego jako takové nelze zničit. Na hlubší úrovni existence tohle víme. Ego však strhává natolik naší pozornost vytvořeným nepřítelem - starým egem, že jsme na to zapomněli. A tak ho jen svým brojením proti egu živíme. Ego je třeba integrovat, ne s ním bojovat. Uznat, přijmout, s láskou obejmout. Jako malé zlobivé dítě dožadující se zlobením naší pozornosti. Nahlížet ho v přítomnosti, když se dostaví jeho energie, ale nehodnotit zda je to dobré, či špatné. Spíše se pozastavit nad tím, co mi to říká o mě samotném, že se tato egoistická energie ukazuje. Co za tím je? Jaká skutečná potřeba, potlačená energie se za tím skrývá? Tímto způsobem se nám stane ego užitečné k odkrývání potlačených částí nás samých. Pak se přestaneme soustředit na ego a jeho nuance a svojí pozornost obrátíme spíše k tomu, co za tím egem stojí a hlavně - kdo je tím, který si to ego uvědomuje. A najednou problém s egem zmizí sám
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama