Vědomé konání

17. ledna 2018 v 10:12 | TMJ |  Něco málo pro duši
Nechat věci plynout. Známe to: netlač řeku, teče sama. Jak funguje tento mechanismus? A kdy poznám, že se mám nechat unášet a kdy je čas vědomě konat?


Člověk je vlastně takový energetický systém, který se sestává z různých úrovní energie, od těch jemnějších, po hrubší formy. Všechno je energie, hmota je pouze forma energie, stejně tak naše psychika je pouze forma energie. Uvnitř člověka se tyto energie různě mísí, vyvažují a přelévají podle potřeby. Tento energetický systém funguje bezchybně a když naše vědomí stojí ve středu tohoto systému (v srdci), ničemu nepřekáží a vše probíhá jak má. Dokonalost sama.

Problém nastává, když se přirozenému proudu energií v nás postavíme do cesty. Třeba když naší pozornost upínáme k myšlenkám, hodnocení, porovnávání, přemítání o minulosti nebo budoucnosti, odporu nebo odsouzení... když prostě vypadneme ze svého středu. Energie pak nemůže volně proudit a dochází k nerovnováze a rozhození energetického systému. Nerovnováha vyvolá vnitřní napětí a najednou nic nejde tak, jak bychom chtěli nebo potřebovali. Nechat věci plynout tedy znamená, nestát jim v cestě, dovolit věcem se dít jak mají a jen je pozorovat ze svého středu. O všechno se postará dokonale vyvážený systém.

Když už vstoupíme do interakce s energetickým systémem, děláme to s plným vědomím a čistým záměrem. Pozorováním tance energií uvnitř nás časem rozpoznáme mechanismus a směr proudění energií (jako v případě proudu řeky) a můžeme jim jít tzv. naproti. Ideálně se stát jejich partnerem. Nechat se jimi vést, jako se nechá vést tanečnice tanečníkem. Řeka teče sama, ale my můžeme použít kormidlo či pádlo k tomu, abychom se s využitím proudu řeky a naší síly dostali tam, kam potřebujeme. Tímto aktem opouštíme pasivní přijímání a začínáme vědomě tvořit.

Měli bychom se však mít na pozoru, abychom první fázi příliš neuspěchali, jinak by naše vědomá rozhodnutí byla výsledkem převzatých vzorců a nefunkčních komplexů, což by se rozhodně tancem nazvat nedalo. K vědomému tvoření je třeba, aby v našem nitru vše plynulo a my byli pevně ukotvení v našem středu. Z tohoto místa vedeni intuicí poté vědomě vstupovali do dění a vnášeli do něj novou esenci, zcela novou svěží energii, tedy vědomě tvořili.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama