Místečko pro tvořivé

Bylinková spirála

25. června 2015 v 15:14 | TMJ
Bylinková spirála byl můj první počin, do kterého jsem se pustil po našem přestěhování na samotu. Předchozí majitelé byli ujetí na jezírka, která byla na každém kroku. Bohužel, pouze jedno funkční, ostatní nedodělaná nebo rozbitá. Jedno z nich se nacházelo na předzahrádce, hned pod oknem. Materiál z tohoto jezírka mi posloužil na základy mé bylinkové spirály, kterou jsem postavil právě na místě jezírka. Stavěl jsem z kamenů, protože těch je v okolí nepřeberné množství. Bydlíme vlastně uprostřed skal a vůkol se nachází několik bývalých vápencových lomů.


O co vlastně jde a proč zrovna spirála? Podstatou bylinkové spirály je, že na relativně malém prostoru vytvoříte paletu různých půdních druhů a světelných stanovišť pro rostliny, od lehké písčité půdy s maximem sluníčka (vhodné pro středomořské bylinky), přes těžší humózní půdu v polostínu, až prakticky po vlhké vodní prostředí (není nutností, ale má své výhody). Spirála se tedy vine od úrovně země, kde je zapuštěné malé jezírko a stoupá pomalu stále výš, přičemž se stáčí sama do sebe. Když zaprší, voda stéká od nejvýše položených míst, kde jsou spíše suchomilné rostliny, směrem dolů, k těm vlhkomilnějším. Složení půdy se mění od spodu, kde je spíše humózní, těžší půda, směrem nahoru je stále lehčí a písčitější. Jak se spirála stáčí, vytváří místa, kde je více stínu, kam můžeme umístit bylinky, které nemají rády přímé slunce. Kameny, ze kterých je postavená, navíc akumulují přes den teplo, což je ku prospěchu hlavně na jaře, kdy jsou ještě chladné noci. Pro ilustraci vkládám obrázek:Postup stavby bylinkové spirály:
Na obrázku je tvar hezky pravidelný, ale já zvolil spíš protáhlou spirálu, půdorys přibližně tři na dva metry. Kdybych nechal šířku také tři metry, asi bych měl problém s dostupností k nejvýše položeným bylinkám a šplhat po spirále se mi zrovna dvakrát nechce :-) Záleží na tom, kolik kdo má prostoru, materiálu a chuti se pro bylinky natahovat...
Ke stavbě jsem použil převážně plošší kameny a vrstvil jsem je řadu po řadě jako suchou zídku, nepoužíval jsem žádné pojidlo. Zpočátku to může vypadat nestabilně, ale když se to pak vyplní, je to dostatečně zpevněné. Poté, co jsem měl postavenou "hrubou stavbu", začal jsem jí plnit. Na dno spirály jsem nejdříve nakladl větší kameny, co mi zbyli a na ně potom menší. Větší kameny dna dno:


A pak menší kameny:


Tak mi nakonec vznikla taková dráha, která stoupá od země směrem nahoru, kde zhruba uprostřed končí v nejvyšším bodě spirály. Když jsem tu dráhu vysypal zeminou, vznikl mi tedy postupně se zvyšující a stáčí se záhon. Jeho šířka je přibližně dvacet pět až třicet centimentrů. Jak jsem řekl už na začátku, s tou zeminou to není jen tak. Na nejspodnější části spirály je třeba dát humózní půdu, není na škodu přidat kompost. Jak se spirála točí do výšky, je třeba ji postupně odlehčovat, třeba přimícháním písku. Na nejvrchnější části spirály jsem už míchal písek se zeminou půl na půl.


Nakonec jsem ještě dělal jezírko. V místě, kde se začíná spirála zvedal od země, jsem vykopal kruhovou jámu a její dno jsem vystlal kusem plachty na jezírka. Kolem dokola jsem potom plachtu zatížil plochými kameny z potoka a utemoval hlínou. Nutno podotknout, že takhle mi jezírko vydrželo zhruba rok, než si děti řekly, že vyzkouší do jezírka píchat klacky a všechna voda byla náhle tatam. Pokusy o opravy selhali, tak jsem přistoupil k jinému, mnohem jednoduššímu řešení. Vypůjčil jsem si od Elišky větší kruhový lavor (myslím, že ho stejně na nic nevyužívala :-)), zakopal ho do země a kolem nainstaloval opět kameny jako předtím. Vypadá to stejně, ale životnost je větší.


No a nezbývalo, než zasadit rostlinky. Když to vezmu od spodu, tak v jezírku si vegetuje vachta trojlistá, pak na suchu následuje máta, pelyněk estragon, petrželka, pažitka, rozmarýn, třapatka - echinacea, šalvěj, oregano, levandule, tymián a mateřídouška. V květináči ještě vavřín - bobkový list. To jsou tedy trvalky, které jsou dále doplňovány jednoletými bylinkami jako je bazalka, majoránka, feferon, atd.
No, a po zruba roce a půl už vypadala spirála zhruba takto:


Tak vidíte, nic na tom není ;-) Už třetím rokem nám přináší bylinková spirála radost, chuť a také zdraví. Pokaždé, když jdu něco kuchtit nebo mám chuť na čerstvý bylinkový čaj, skočím si ke spirále nasbírat inspiraci. Také návštěvám, které si poručí čaj říkám, že máme pod okny čajovou samoobsluhu, ať si každý dá na co má chuť. K tomu sirup, je libo pampeliškový, bezinkový nebo jitrocelový? Kromě toho sbírám také bylinky z divoké přírody, ale o tom zase někdy jindy, někde jinde.

Tak se zatím mějte krásně!

TMJ

Nová rubrika

23. června 2015 v 15:30 | TMJ
Tak jsem se konečně dokopal k tomu, abych oprášil kybernetický prostor tohoto webu. A když už jsem u toho, založil jsem novou rubriku, kde se s Vámi chci podělit o moje výtvory, nápady, zlepšováky a experimenty, které by mohli být pro Vás inspirací. Jako první článek na řadě bude bylinková spirála, která mi dělá radost už třetím rokem. Hezky krok po kroku, jak jsem jí stavěl, moje postřehy a zkušenosti za ty roky. Časem budou následovat další, od seriálu o bramborách, až k výrobě barového stolu z darů přírody.
Tak se zatím mějte krásně!

 
 

Reklama